KURU KAYISI TÜKETİMİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Kuru kayısı, bilindiği üzere taze kayısıların özel tekniklerle kurutulması ile üretilir. Bu kurutma işlemi, güneş altında ve doğal yöntemlerle yapılırsa, elde edilen ürüne günkurusu kayısı denmektedir. Günkurusu kayısılar, daha koyu bir renge sahip olur. Ancak içerdikleri vitamin, mineral ve faydalar bakımından, her iki tip kayısı arasında bir fark yoktur. Kuru kayısının faydaları, İbn-i Sina’nın modern Batı tıbbının kaynaklarından biri olan “Tıbbın Kanunu” isimli eserine dahi konu olmuştur. Nitekim güncel araştırmalar, kuru kayısı tüketimi ile uzun ömür arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Kuru kayısı tüketiminin sağlığa olan katkılarını şöyle belirtmek mümkündür:

• Demir bakımından en zengin gıdalardan biridir. Bu nedenle, anemi tedavisinde sıklıkla kullanılır. Demire ek olarak bakır da içerdiğinden, ruh halinin dengede kalmasına da yardımcı olur ve kırmızı kan hücrelerinin üretimini artırır.
• Diyet lifi oranı çok yüksektir. Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve kabızlığı engeller. Ancak çok fazla tüketilmesi, ishale neden olur.
• En önemli potasyum kaynakları arasındadır. Kalp damar sağlığının korunmasına yardımcı olur ve aritmi hastalığına iyi gelir. Kas gelişimine de faydası vardır. Bu nedenle küçük çocuklar tarafından da tüketilmesi tavsiye edilir.
• A vitamini kaynağı olduğundan, görme gücünü artırır ve göz hastalıklarının oluşumunu engeller. Aynı nedenle, cilt sorunlarına da iyi gelir. Kuru kayısı, egzama tedavisinde dahi kullanılmaktadır.
• Kuru kayısı içinde şeker bulunmaz. Glisemik indeksi son derece düşüktür ve kan şekerini yükseltmez.

demo
demo
demo

GÜN KURUSU KAYISI

Gün kurusu, kuru kayısının en doğal hali. Tamamen geleneksel yöntemlerle üretilmiş koruyucu katkı renklendirici içermeyen doğal lezzet. Gün kurusu, tamamen doğal yollarla, hiçbir işleme maruz kalmadan güneşte kurutulmuş olan kayısıdır. Tadı sarı kayısıya oranla çok daha güzeldir. Gün kurusu hiçbir katkı maddesi içermediği için sarı kayısıya oranla daha az dayanıklıdır.

demo
demo

SARI KURU KAYISI

Malatya ‘nın dünya markası olan sarı kuru kayısı. Özel ambalajı sayesinde uzun süre tazeliğini korur. Katkı, koruyucu içermez.Sarı kayısı da gün kurusu da aynı kayısıdan elde edilir. Tek fark birisi doğal yöntemlerle güneşte kurutulmuştur, diğeri ise daha dayanıklı olması için kükürt işlemine tabi tutulmuştur. Sarı kayısı kükürt işlemine tabi tutulduğu için dış görünüşü de daha güzeldir. Gün kurusuna oranla daha diri görünür, pörsümesi az olur. Uygun koşullarda birkaç sene saklanabilir.

demo
demo

DOĞRANMIŞ KURU KAYISI

Kuru kayısılar çeşitli ebatlarda merdanelerden geçirildikten sonra pirinç unu veya buğday unu ile küpler halinde kesilip makinede doğranır.

demo
demo

KAYISI ÇEKİRDEĞİ

KAYISI ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI

B17 sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu,oluşmuş hücrelerin genişlemesini engelliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek kan basıncının dengenmesini sağlıyor. Sindirim sisteminizi içerisinde bulundurduğu lifler sayesinde düzenler. İçerisinde bulundurduğu E vitamini sayesinde ciltte oluşan leke ve yağlanmaları gidererek cildin temizlenmesini ve nemlendirilmesini sağlar. Solunum yollarının rahatlamasına yardımcı olur.

Göz içerisindeki vitamin ve minarallerin dengesini sağlayarak katarak hastalığını yaşama olasılığını azaltır. Ağız içerisinde yaşanan yara ve aftların oluşumunu engelleyerek, mideden kaynaklı ağız kokularının oluşumunu engeller.

demo

BİZE ULAŞIN

Doğanın mucizevi meyvelerini en güzel haliyle tadabilmek için bize ulaşın.